0
Yunus
Editör
11 Ağustos 2023 2155

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu

Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu hatasının çözümü için rehber aracılığıyla adım adım nasıl yapıldığını şimdi öğrenin!

Sosyal medyanın evrimleşen dünyasında kullanıcılar, milyonlarca insanla etkileşimde bulunmanın, görsel öykülerini paylaşmanın ve küresel bir topluluğa bağlanmanın keyfini sürdürmektedir.  Bazen, dijital deneyimin bu renkli dünyasında beklenmeyen zorluklarla karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Instagram, yaratıcı fotoğrafçılık, influencer'lık ve kişisel iletişim alanlarında önemli bir yer edinirken ara sıra ortaya çıkan "Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu" gibi durumlar da kullanıcıların deneyimlediği sorunlardan biri haline gelmiştir.

Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu sorunu yaşayan kullanıcılar, olası durumları araştırmaktadır. Ancak olası durumlar için geçerli bir çözüm bulunması gerekmektedir. Aksi halde bilinmeyen bir ağ hatası çözümü tam olmayabilir.

O yüzden sizler için ‘Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu’ adına ayrıntılı liste hazırladık. Sorunun kaynağına inerek olası çözümleri araştırdık ve tek bir rehberde listeledik. Böylelikle bilinmeyen bir ağ hatası, Instagram için artık geçmişte kalacaktır.

O halde sizleri daha fazla sabırsızlandırmadan ‘Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu’ sorunu nasıl düzeltilir, birlikte göz atalım!

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Nedir?

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Nedir

Bilinmeyen bir ağ hatası, internetin olmadığı veya internet kaynaklı Instagram’da oluşan sorunlardan biridir. Bu durumun tamamen internet olmaması sebebiyle oluştuğu söylenilebilmektedir. Genellikle hata, internetin yavaş çalıştığı (ücretsiz Wifi veya ortak internet alanları) veya internet paketinin bittiği sırada medyana gelmektedir.

Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu, sorunu meydana geldiğinde ise nedenleri bilmek önemli olacaktır. Böylelikle sorunun kaynağına inilebilir ve kesin çözüm yöntemleri bulunulabilmektedir. 

İlk Siparişine Özel %10 İndirim!
SosyalGram’ı keşfetmeniz için tüm siparişlerinizde geçerli %10 indirim bizden!
SOSYALGRAM

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Neden Olur?

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Neden Olur

‘Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu’ sorunu genellikle Instagram uygulamasını kullanırken veya görsel ve içerik yükleme işlemleri sırasında meydana gelmektedir. Sorunun nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • İnternet bağlantısı sorunları: Zayıf veya dengesiz bir internet bağlantısı, Instagram'ın sunucularına erişimde sorunlara neden olabilmektedir. İnternet bağlantınızın stabil olduğundan emin olarak diğer olası nedenleri araştırabilmek mümkün olmaktadır.
 • Sunucu sorunları: Instagram sunucularında yaşanan sorunlar, bu tür hataların ortaya çıkmasına neden olur. Kullanıcıların kontrolünde olmayan bir durum olduğundan olası çözüm için Instagram ekibinin düzeltmesi gereken bir konudur.
 • Uygulama güncellemeleri: Eğer Instagram uygulamanız güncel değilse, eski sürümlerde kararlılık sorunları ve uyumsuzluklar yaşanılabilmektedir.
 • Cihaz sorunları: Kullanılan cihazda oluşan yazılımsal veya donanımsal sorunlar, uygulamaların düzgün çalışmasını engelleyebilir. Cihazınızın güncel olduğundan ve diğer uygulamalarla uyumlu bir şekilde çalıştığından mutlaka emin olun.
 • Önbellek sorunları: Zaman içinde biriken önbellek verileri, uygulamanın düzgün çalışmasını engelleyebilmektedir. Uygulama önbelleğini temizlemek en mantıklı çözüm olacaktır.
 • Hesap sorunları: Hesabınızla ilgili bazı sıkıntılar veya geçici kısıtlamalar, bu tür hataların nedeni olabilmektedir. Özellikle Instagram'ın kurallarını ihlal ettiğiniz düşünülüyorsa, hesabınız kısıtlanmış olabilir.

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözüm

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Çözüm

‘Bilinmeyen bir ağ hatası oluştu’ sorunu çözümü oldukça sık araştırılmaktadır. Olası çözümler için ayrıntılı rehber takip edildiğinde işlem basit olmaktadır. Aşağıda sizler için Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu için gerekli adımları listeledik. Yapılacaklar adım adım takip edildiğinde, sorununuz hızlıca çözülebilmekledir.

Adım 1: Sayfayı Yeniden Yükleyin

Instagram’da meydana gelen bilinmeyen bir hatası, internet kaynaklıdır. İnternetiniz düzgün çalışıyor veya emin değilseniz, yapılması gereken ilk adım sayfayı yenilemektir. Sayfayı yenilemek için parmağınızı ekrana basılı tutarak, aşağıya doğru kaydırdığınızda ve bıraktığında sayfa yenilecektir.

Adım 2: İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

İlk adım olan sayfa yenileme işlemi olmadığında muhtemel ikinci çözüm, internet bağlantınızı kontrol etmektir. Kontrol etmeye başlamadan önce nereye bağlı olduğunuz belirlemek önemli olacaktır. iPhone veya Android telefonunuzda ana ekranda olan Wifi veya mobil bağlantı olup olmadığınıza emin olun. 

İnternetiniz varsa ikisi arasında geçiş yapabilirsiniz. Eğer ev internetine bağlıysanız, modemi fiziksel olarak kontrol etmeniz daha doğru olacaktır. Modeme reset atarak veya yeniden başlatarak sorunu kısa sürede çözebilirsiniz. 

Adım 3: Instagram Uygulamasını Güncelleyin

Sorun, internet kaynaklı olmadığına eminseniz ve yine de aynı hatayı alıyorsanız, uygulamanız güncel olmayabilir. O yüzden Google Play Store veya App Store üzerinden yüklemiş olduğunuz Instagram uygulamasını güncelleyin. Eğer APK olarak indirdiyseniz, uygulamayı güncellemek için eski apk dosyasını kaldırın ve güncel sürümü yükleyin.

Adım 4: Cihazınızı Yeniden Başlatın

Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu sorunu yaşadığında cihazınızı yeniden başlatmak ek bir çözüm avantajı sunabilir. Çoğu durumda uygulamalar, gelen veri veya sistemdeki aksamalar nedeniyle yeniden başlatılarak olası durumları çözebilmektedir. Bu sebeple, uygulamanızı güncelledikten sonra tekrar başlatarak gerçekleşecek durumları en aza indirmeniz mümkün olmaktadır.

Adım 5: Instagram Uygulaması Ön Belleğini Temizleyin

Internet kaynaklı sorun olan bilinmeyen bir ağ hatası, bazen küçük bir yolla çözülebilmektedir. Bu çözüm yolu ise uygulamanın ön belleğini temizlemektir. Instagram uygulamasının önbelleğinin nasıl temizleneceğini bilmiyor olabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip ederek mobil veya telefonunuz üzerinden Instagram uygulamasının önbellek temizleme işlemini yapabilirsiniz:

 • Öncelikle mobil cihazınızın (Android) ana ekranına gelerek ‘Ayarlar’ kısmına ulaşın.
 • ‘Ayarlar’ sayfasından ‘Uygulama ve özellikler’ kısmını bulunun (Bu ayar çoğu telefonda isim olarak farklılık göstermektedir)
 • Sayfa sizi ‘Uygulamalar ve bildirimler’ bölümüne yönlendirildiğinde uygulamalar sayfasından Instagram’ı bulunuz. Unutmayın; bu alan telefonunuza, sizin yüklemiş olduğunuz tüm uygulamaların bir listesini gösterecektir.
 • Insatgram’ı bulduktan sonra üzerine dokunun ve ‘Depolama’ kısmına ulaşın.
 • Depolama sayfasından ‘Önbellek’ seçeneğine geliniz.
 • Uygulamanın hemen altında yer alan ve ikinci seçenek olan ‘Önbelleği Temizle’ kısmına dokununuz.
 • Böylelikle Instagram bilinmeyen bir ağ hatası oluştu sorunu için önbellek temizlenmiş olacaktır.

Not: iPhone için önbellek temizliğinin olmadığını unutmayın!

Adım 6: VPN veya Proxy Kullanıyorsanız Devre Dışı Bırakın

Bilinmeyen bir ağ hatası oluştu sorunu genel itibariyle internet kaynaklı olduğundan VPN veya Proxy gibi sistemler sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle herkesin paylaşmış olduğu VPN servislerine bağlanıldığında internet hızı düşer ve yavaş bağlantı sorunları yaşanır. Böylelikle VPN kullanımıyla uygulamada bilinmeyen bir ağ hatası oluştu sorunu oluşur.

Sorunun çözümü için en iyi yol, VPN kullanıyorsanız, kapatıp, normal olarak girmektir. Bulunduğunuz bölgeyle Instagram’a giriş yaptığınızda sorununuz kısa sürede çözülecektir. 

Adım 7: Instagram Destek Sayfasına Ulaşın

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri işe yaramadıysa hesabınızda gerçekleşen teknik sorunlar, bağlantı hatalarına neden olabilmektedir. Böyle bir durumda en iyi çözüm Instagram destek sayfasına ulaşmaktır. Hesap kısıtlamaları, Instagram durduruldu veya diğer sorunların çözümü Instagram müşteri hizmetlerinde saklıdır.

Instagramda Ağ Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram ağ hatası, ‘bilinmeyen bir ağ hatası’ için belirlenen çözüm önerileriyle eşdeğerdir. Kısaca çözüm için sayfayı yenilemek, internet bağlantını kontrol etmek, uygulama güncellemek, cihazı yeniden başlatmak, uygulama önbellek temizliği, VPN veya Proxy kapatılması, Instagram destek sayfasına ulaşmak adına yollar uygulandığında ağ hatası sorunu çözülür. 

Telefonda Ağ hatası Ne demek?

Telefonda ağ hatası, mobil veya telefonun baz istasyonunla iletişim kurmaması durumunda gerçekleşmektedir. Kısaca farklı nedenlerden kaynaklanan baz istasyonuna erişimin kapatılması veya bağlantı kopmasıyla oluşmaktadır.

Instagram Sunucu Hatası Nasıl Düzeltilir?

Sunucu hatası, kullanıcılar ile bağlı olmayıp, Instagram uygulamasının teknik sorunlar nedeniyle ortaya çıktığı durumdur. Kısacası Instagram sunucu hatasını çözmek için bir VPN servisi kullanmak veya genel bir durumsa yalnızca beklemektir.

Bu içeriği beğendin mi?
Emojilerle tepkini insanlarla paylaş!
YORUMLAR
Adımı Sansürle
  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, hemen sen yap!
  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, hemen sen yap!
+
Aktif Müşteri
+
Toplam İşlem
Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
+
Sosyal Medya Platformu