0
kadir
Editör
28 Mart 2022 611

İnstagram Profilime Kim Baktı?

Instagram Profilini Görüntüleyen Kişiler Nasıl Tespit Edilir?

Sosyal medya herkes tarafından çok sık kullanılmaya başlamıştır. En çok bilinen sosyal medya uygulamaları Twitter, Facebook, Instagram uygulamalarıdır. Hepsinin neredeyse farklı özellikleri bulunur. Fotoğraf paylaşmak için ilk zamanlarda Facebook daha popüler bir uygulama iken günümüzde Instagram uygulaması yerini almıştır. Hikaye özelliği ile anlık fotoğrafların paylaşılması post özelliği ile profil sayfasına fotoğraf yüklenmesi ve DM ile takipçiler arasında mesajlaşma hizmeti sunar.

Instagram fotoğraf paylaşmaktan ziyade artık daha çok ticaret amacı ile kullanılır. İşletme hesabı ile satış işlemi yapan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Instagram uygulamasını kullanan kişiler profilini gizli ya da herkese açık yapma hakkına sahiptir. Uygulama üzerinde bir profil oluşturulduğunda Instagram profiline bakanlar herkes tarafından merak konusu olur.

Instagram Profiline Bakan Kişilerin Tespiti Yapılabilir Mi?

Instagram uygulamasında profiline bakan kişilerin belli olması gibi bir durum yoktur. İsim araması yapılması, profile girilmesi gibi yapılan eylemler için kişi herhangi bir bildirim almaz veya bunu göremez. Kimin bakıp bakmadığını merak eden kişiyi soluğu ek uygulama indirme de alır. Android işletim sistemli cihazlar için bulunan Google Play Store’dan, IOS işletim sistemli cihazlar için bulunan App Store uygulamasından program bulunabilir.

Bu tarz uygulamalar kişisel verilere izin ister ve uygulamanın indirilmesi için bu izni vermek gerekir. İzin verildiği takdirde uygulamanın kendi algoritması kullanıcının verilerine erişim sağlayabilir ve kayıt altında tutar. Erişim sağlanması riskli bir durum olduğu için kullanıcının bunu dikkate alması gerekir.

İlk Siparişine Özel %10 İndirim!
SosyalGram’ı keşfetmeniz için tüm siparişlerinizde geçerli %10 indirim bizden!
SOSYALGRAM

Instagram Profiline Bakan Kişilerin Görüntülendiği Uygulamaları Nasıl Çalışır?

Profile bakan kişiler listesini sunduğu söylenen uygulamaları tercih eden ve etmeyen kullanıcılar vardır. Çoğu kişi bu uygulamaların doğruluğuna inanmaz ve kişisel verilerini uygulama ile paylaşmaktan çekinir. Ancak merak eden ve görmek isteyen kişiler merakına yenik düşerek uygulamaya her izni verir ve telefonuna indirir. Android ya da IOS işletim sistemli cihazlara uygun çok sayıda bu tarz uygulama bulunur. Bu uygulamaların bazıları ücretli olsa da geneli ücretsiz olarak hizmet sunar.

Uygulama indirildikten sonra kullanıcının verdiği izinler doğrultusunda her türlü bilgiye erişim sağladığı gibi uygulama ile her işlemi yapabilir. Bu tarz uygulamalar Instagram hesabında paylaşım yapma, takipçilere mesaj atma ve takipçi sayısında artış sağlama gibi kötü durumlara sebebiyet verir. Instagram çalınmasına kadar giden durumların olduğu görülmüştür. Bu yüzden bu uygulamalar pek önerilmez. Eğer kullanıcı yine de merak ettiği için indirirse kullandıktan sonra hemen silmesi tavsiye edilir.

Instagram Profili Görüntüleyenleri Listeleyen Uygulamalar Doğru Sonuç Verir Mi?

Profilin kim veya kimler tarafından görüntülendiğini bilmek isteyen kişiler var olan bu tarz uygulamaların doğru sonuç gösterip göstermediğini merak eder. Bu uygulamaların doğruluğu kanıtlanmamış bir durumdur. Verilere erişim sağladıktan sonra rastgele bir kişiyi profile bakmış olarak gösteren uygulamalar vardır. Ücretsiz İnstagram takipçi arttırma siteleri için tıklayın

Bu yüzden uygulamaların hem doğru sonuç vermemesi hem de kişisel verilere erişmiş olması kullanıcı için dezavantaj içeren bir durumdur. Kullanım esnasında gelen reklam sıklığı da kullanıcıyı soğutmaya yeten bir eylemdir. 

Instagram Profilime Kim Baktı Uygulamasını Silmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Profilime kim baktı uygulamalarının kullanımı önerilmediği için hiç indirilmemesi tavsiye edilir. Ancak indiren kişiler varsa geç olmadan kaldırılması önerilir. Instagram profiline bakanlar uygulamalarının nasıl kaldırılacağı hakkında bilgisi olmayan kişiler varsa yapılması gereken adımlar şu şekildedir:

 • Instagram uygulamasına hesap bilgileri yazılarak giriş yapılır.
 • Profil sayfasına gelinerek sağ üst tarafta bulunan üç çizgi menüsünden “Ayarlar” kısmı seçilir.
 • Açılan sayfada yer alan “Güvenlik” seçeneğine girilir.
 • “Uygulamalar ve İnternet Sitesi” başlığı altında aktif olan ve kaldırılan uygulamalar görülebilir.
 • Aktif uygulamalar içerisinde yer alan ilgili uygulama kaldırılır.

Güvenilir Yollardan Profile Bakanlar Nasıl Tespit Edilir?

Instagram platformu üzerinde daha herhangi bir profile giren kişinin ifşa olması durumu yaşanmamıştır. Instagram bu tarz hareketleri gizli tutar ve kişi ile paylaşmaz. Bazı alternatifler ile paylaşılan gönderilerin kim tarafından görüldüğünü öğrenmek mümkündür. Ancak bu durumda karşı taraf isminin görüneceğini bilir. Alternatif olarak sunulan yöntemler şu şekildedir:

 • Instagram Hikayelerinin Görüntülenmesi

Instagram üzerinden paylaşılan anlık fotoğraflar hikaye özelliği ile herkes tarafından görüntülenebilir. Hikayeyi gören kişiler atılan hikayenin yukarı kaydırıldığında belli olur. Kullanıcı hikayesini gören kişilerin isimlerini öğrenebilir. 24 saat boyunca duran fotoğraf silindiğinde gören kişilerin listesi de kaybolmuş olur. Eğer kullanıcının hikayesini görmesini istemediği kişi varsa ayarlar ve gizlilik bölümünden bunu ayarlayabilir.

 • Instagram’da Video Paylaşımı

Instagram profilinde yer alması için yüklenen Reels ya da IGTV gibi video çeşitleri görüntüleme sayısı ve görüntüleyen kişiler hakkında bilgi sahibi olur. Fotoğraf yüklemesi gerçekleştiğinde bu özellik bulunmamaktadır.

 • Instagram İstatistikleri

Instagram hesap çeşitlerinden profesyonel ya da işletme hesabı kullanıldığı zaman uygulama tarafından sunulan istatistik özelliği tercih edilebilir. Hesap ile etkileşim kuran kişilerin yaş ve cinsiyetine kadar her türlü çıkarım sağlanabilir. İstatistik verileri ile hangi hikayenin daha çok izlenildiği, gönderilerin kaydedilmesi ya da görüntülenmesi gibi bilgilere ulaşılır. Bu sayede popüler hesap olma yolunda ilerleyen kişiler sayfasının ne kadar ilgi çektiğini analiz edebilir.

Instagram’da Profili Görüntüleyen Kişilerin Tespitini Yapan Uygulamaların Zararları Nelerdir?

Kişisel verilere ulaştığı ve telefona virüs bulaştırma gerekçesiyle önerilmeyen uygulamaların zararları aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Instagram hesabının çalınma riski
 • Instagram’da profile yüklenen gönderilerin silinmesi
 • Hesaptan kullanıcıya ait olmayan gönderi yükleme ve etiket yapılması
 • Instagram’da takipçilerin tanınmayan insanlarla dolması
 • Farklı ve alakasız sayfalarda beğeni yapılması
 • Instagram reklamlarına kullanıcının bilgisi dışında tıklanması
 • Instagram kurallarının kullanıcının hesabı üzerinden ihlal edilmesi

Instagram’da Profili Görüntüleyen Kişilerin Tespitini Yapan Web Siteleri Güvenilir Mi?

Profilime kim baktı merakı ile araştırılan uygulamalar hem mobil de hem de web sitesi üzerinde bulunur. Bu uygulamalar doğru bilgi vermeyip aynı zamanda virüs içeren uygulamalardır. Instagram profiline bakanlar hiçbir şekilde öğrenilemez ve bu amaçla indirilen uygulamalar kişisel bilgilerin girilmesi ile hesabı ele geçirebildiği için sizin adınıza başka insanları dolandırabilir.

Bu içeriği beğendin mi?
Emojilerle tepkini insanlarla paylaş!
YORUMLAR
Adımı Sansürle
  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, hemen sen yap!
  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, hemen sen yap!
+
Aktif Müşteri
+
Toplam İşlem
Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
+
Sosyal Medya Platformu